Skip to content Skip to footer

Uluslararası Yunus Emre Kısa Film Yarışması

UNESCO’nun ilan ettiği “Yunus Emre” yılı kapsamında Uluslararası Yunus Emre Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Yunus Emre Enstitüsünün düzenlediği yarışmada finale kalan filmlerden 8’ine para ödülleri verilecek.

UNESCO, Yunus Emre’nin vefatının 700. yılına atfen 2021 yılını “Yunus Emre” yılı olarak belirledi. Bu minvalde; Yunus Emre’nin günümüze ulaşan şiirleri vasıtasıyla bize miras kalan evrensel mesajlarını sinemanın diliyle tüm insanlığa ulaştırmak amacıyla Uluslararası Yunus Emre Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Yunus Emre Enstitüsünün organize ettiği yarışmaya başvurular 01 Temmuz – 15 Ekim 2021 tarihleri arasında kabul edilecek. Finale kalan filmlerden 8’ine de para ödülleri takdim edilecek.

Yunus Emre yaşadığı dönemde, insanlara ilahi aşka dayanan sevgi ve hoşgörüyü vazetmiş, bütün o huzursuzluk ve sıkıntı ortamında insanları aşkın bir sevgiyle sarıp sarmalamış ve çatışmanın, kavganın, savaşın karşısına Yaradan’ın evi olan gönlü koymuştur:

Gönül Çalab’ın tahtı
Çalap gönüle baktı
İki cihan bedbahtı,
Kim gönül yıkar ise

Bu yüzden şiirleri dilden dile, gönülden gönüle aktarılmış, sevilmiş ve insanlığın ruhunda eşsiz bir yer edinmiştir. Yabancı düşmanlığının, İslamofobinin, nefret söyleminin, ayrımcılığın, ötekileştirmenin ve terörün gündelik sorunlar haline geldiği günümüze de ne çok şey söylüyor Yunus Emre. Hem de sözü dolandırmadan en sade ve etkili biçimde:

Sen sana ne sanırsan
Ayruğa da onu san
Dört kitabın manası
Budur eğer var ise 

***
Ben gelmedim davi için
Benim işim sevi için
Dostun evi gönüllerdir
Gönüller yapmaya geldim

Bizler de bu yüce gönül insanının adını taşıyan Yunus Emre Enstitüsü olarak dünyanın dört bir tarafına kulağımızdaki tınıyı, dilimizdeki nağmeyi, soframızdaki aşı, gönlümüzdeki sevgiyi taşırken elbette kapılarına vardıklarımızı da başka hiçbir neden aramadan ve başka hiçbir nedene ihtiyaç duymadan Yaradan’dan ötürü sevmeyi şiar ediniyoruz:

Adımız miskindir bizim
Düşmanımız kindir bizim
Biz kimseye kin tutmayız
Kamu âlem birdir bize

Ve buradan hareketle, kamera ustalarının yabancı düşmanlığının, nefret söyleminin, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin karşısında, Yunus Emre’nin şiirlerinden ilhamla insanlığı sevgiye, barışa, diğerkâmlığa ve birliğe çağırmalarını arzu ediyoruz.
Yunus Emre’nin kelimelerinin film sekanslarına dökme çabasında öğrencisinden öğretim üyelerine, senaristlerden yönetmenlere tüm sinema erbabını bu yarışmaya katılmaya ve gönlümüzü titreten Yunus Emre şiirlerini gözlerimizin enginliğine sunmaya davet ediyoruz.

Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim, sevilelim
Bu dünya kimseye kalmaz 

ÖDÜLLER
a.    Birinci olan kısa filme10.000 ABD doları,
b.    İkinci olan kısa filme 7.500 ABD Doları,
c.    Üçüncü olan kısa filme 5.000 ABD Doları,
d.  Mansiyona layık görülen 5 filme 1.000 ABD doları para ödülü verilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuru tarihleri: 01 Temmuz – 15 Ekim 2021
Ön Jüri’nin Değerlendirmesi: 16 Ekim-30 Ekim 2021
Jüri’nin Değerlendirmesi: 01-05 Kasım 2021
Finalistlerin Duyurulması: 6 Kasım 2021
Sonuçların İlanı ve Ödül Töreni: 15 Kasım 2021

Başvurular www.yee.org.tr adresi üzerinden yapılacaktır.

Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.