Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yunus’un İzinden Sedat Anar Konserleri

23 Ekim 2021 08:00 - 28 Ekim 2021 17:00

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin katkılarıyla Müzisyen Sedat Anar tarafından Ardahan, Kars, Ağrı, Van, Bitlis ve Muş’ta “Yunus’un İzinden Konseri” gerçekleştirildi.

 

Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması ve 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesi ile birlikte yurt içinde ve dışında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen etkinlikler kapsamında Müzisyen Sedat Anar tarafından Doğu Anadolu bölgesini kapsayacak şekilde “Yunus’un İzinden Konseri” düzenlendi.

 

Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’nin, Türk Tasavvuf Edebiyatı’nda kendine has tarzını oluşturan şiirleri Yunus Emre’nin irfanı, kültür ve ruhunun yaşatılması, kuşaklara aktarılması ve dünya çapında bıraktığı izin görünür kılınması amacıyla Sedat Anar tarafından bestelenerek sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Düzenlenen konserlerde Sedat Anar’ın Yunus Emre’nin on beş şiirine yaptığı besteler dinleyicilerle buluşturulurken  Sedat Anar Türk müziğinde icracısı çok az olan santur ve kopuz sazlarını icra edip vokalde yer alırken Selahattin Anar ise vurmalı çalgıları icra etti.

 

Etkinlik tarihleri: 23 Ekim Ardahan, 24 Ekim Kars, 25 Ekim Ağrı, 26 Ekim Van, 27 Ekim Bitlis, 28 Ekim Muş

Detaylar

Başlangıç:
23 Ekim 2021 08:00
Bitiş:
28 Ekim 2021 17:00
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.