Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yunus Emre’nin ismi Macaristan’da Bir Meydana Verildi

13 Eylül 2021

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) girişimiyle Yunus Emre’nin ismi Macaristan’ın Zigetvar kentinde bir meydana verildi.

Zigetvar kentinde Yunus Emre’nin isminin verildiği meydanda düzenlenen törene, YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass, Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi Direktörü Büyükelçi Prof. Dr. Janos Hovari, Budapeşte YEE Müdürü Mustafa Aydoğdu ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Ateş, 2021’in hem UNESCO hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü münasebetiyle anma ve Türkçe yılı ilan edildiğini söyledi.

 

TÜRK-MACAR DOSTLUĞUNU GÜÇLENDİRECEK
Vefatının üzerinden 700 yıl geçmesine rağmen Yunus Emre’nin düşüncelerinin ve kullandığı Türkçenin bütün dünyada yeniden ilgi gördüğünü belirten Ateş, şöyle konuştu:

“Bugün de onun görüşlerini temsil eden Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın her tarafına aynı düşünceyi taşıyor. Onun anısına burada, bir meydana isminin verilmesi bizim açımızdan çok kıymetli. Türk ve Macar halklarının ilişkilerinin gelişmesi açısından bu sembolik açılış için özellikle Sayın Belediye Başkanına ve bu konuda onu destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bu tür güzel adımlarla umarım Türk-Macar dostluğu bir 700 yıl daha devam eder.”

Tören sonrası Zigetvar Kalesi’ndeki Sultan Süleyman Camisi bahçesine gül diken Prof. Dr. Ateş ve Dr. Vass, kentte bulunan Türk-Macar Dostluk Parkını da ziyaret etti.

“ZİGETVAR TÜRK TARİHİ AÇISINDAN ÇOK KIYMETLİ”
Ateş, ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada Zigetvar’ın Türk tarihi açısından çok kıymetli olduğunu, Yunus Emre’nin isminin verildiği bir meydanın açılışına katılmanın ayrıca önemli olduğunu aktardı. Prof. Dr. Ateş, “Yunus Emre’nin isminin Zigetvar’da Enstitümüzün girişimiyle belediye tarafından bir meydana verilmesi bizim için çok kıymetli. Bu girişim, bu yıl yurt dışında yaptığımız kalıcı en önemli değer çünkü bundan sonra Yunus Emre’nin ismi ile Türklerin barış, sevgi ve dostluk mesajları Avrupa’da yaşamaya devam edecek.” dedi.

 

AVRUPA’YA AÇILACAK BİR KAPI OLACAK
Türkçe ve Macarcanın aynı dil ailesine mensup olduğunu, bugün bile Türkçede kullanılan yüzlerce kelimenin Macarcada da kullanılmasının kültürel ve dil bilimsel olarak çok ciddi bir yakınlığın göstergesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ateş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tarihte Türkler ve Macarlar bu ilişkiyi sürdürmüşlerdir. Bugün de ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler en üst düzeyde temsil edilmekte. Buralarda olmak bizim için çok kıymetli. Özellikle de belediyenin bu girişimini, Yunus Emre’yi ve felsefesini hatırlama açısından Avrupa’ya açılacak bir kapı olarak görüyorum.”

Detaylar

Tarih:
13 Eylül 2021
Etkinlik Kategori:
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.