Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yunus Emre ve Meister Eckhart Birlikte Anıldı

9 Temmuz 2021

Yunus Emre ve Meister Eckhart Birlikte Anıldı

öln Yunus Emre Enstitüsü, aynı dönemde düşünceleriyle bulundukları topluma ve dünyaya ışık tutan tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre ile Alman teolog Meister Eckhart’ı anmak için bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte iki şahsiyetin sevgi kavramı üzerine düşünceleri konuşuldu. 

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2021 Yunus Emre Yılı kapsamında yapılan çevrim içi etkinlikte Yunus Emre ve Meister Eckhart birlikte anıldı. İslam ve Hristiyanlık tasavvufunda sevgi konulu etkinlik Köln-İstanbul Kardeş Şehir Derneği iş birliğinde gerçekleştirildi.

Moderasyonunu İpek Sirena Krutsch’un üstlendiği etkinliğe Köln Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Thomas Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Andreas Speer ve Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Takım konuk oldu.

Etkinlikte aynı dönemde (13-14. yüzyıl) yaşayan tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre ile Alman teolog Meister Eckhart’ın hayatlarına değinildi. 18 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen etkinlikte iki şahsiyetin sevgi kavramı üzerine görüşleri ele alındı. Genel olarak İslam ve Hristiyanlık tasavvuf geleneğine ışık tutuldu.

Prof. Dr. Speer, Eckhart’ın sevgi anlayışından bahsederken tarihte farklı kültürlere mensup önemli şahsiyetlerin, birbirini tanımadan benzer görüşlerle insanlığa ışık tutuğunu söyledi.  Prof. Dr. Takım ise Yunus Emre‘nin Türkçe şiirleri ile milletleri ve tarihleri birbirine yaklaştıran önemli bir kaynak olduğunu vurguladı.

Etkinliğe aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

Yunus Emre Enstitüsü YouTube Kanalı

Detaylar

Tarih:
9 Temmuz 2021

Mekan

Köln, Almanya
Germany
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.