Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yunus Emre Şiirleri Kazakçaya Çevrildi

31 Aralık 2021

Yunus Emre Şiirleri Kazakçaya Çevrildi

Kazakistanlı genç şairlerin Kazakçaya kazandırdığı “Yunus Emre Seçkisi” kitabı, okurlarıyla buluştu.

Türkçenin en önemli şairlerinden olan Yunus Emre’nin, vefatının 700. yıl dönümünün UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması ve T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından da 2021 yılının  “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesi münasebetiyle, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Kazakistan Yazarlar Birliği iş birliğinde hazırlanan kitap bu yıl yayımlandı.

Prof. Dr. Erdoğan Boz’un iki bölümden oluşan Yunus Emre Seçkisi kitabı, Kazakistanlı 19 genç şair tarafından şiirleştirildi. Kitabın çevrisini ise Dr. Almagül İsina yaptı.

“ŞİİRLERDEKİ PEK ÇOK KELİME GÜNÜMÜZ KAZAKÇASINDA DA VAR”

Dr. İsina, yaptığı açıklamada, kitapta toplam 72 Yunus Emre şiirinin tercümesinin yer aldığını belirterek, “Yunus Emre’nin sade ama derin anlam içeren şiirlerinin orijinaline sadık kalınarak çevrilmesine önem verildi. Dışarıdan bakıldığında çok sade gibi görülen kelimelerde aslında muazzam anlam yüklüdür. Bu kelimelerin karşılığını bulmak zor olmadı çünkü şiirlerin orijinalindeki pek çok kelime günümüz Kazakçasında muhafaza edilmektedir. Bu sebeple kitapta, Kazakça çeviri şiirlerle Yunus’un 13. yüzyılda yazdığı şiirlerinin orijinaline de yer verildi.” ifadelerini kullandı.

“YUNUS’UN ŞİİRLERİNDE GENÇLERİN BAKIŞ AÇISINI GÖRMEK İSTEDİK”

Eserin bin adet olarak basıldığını aktaran İsina, kitapları başta Kazakistan’daki kütüphaneler ve üniversiteler olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara bağışlamayı planladıklarını söyledi.

Kazakistan Yazarlar Birliği Nur Sultan Şubesi Müdürü Dauletkerey Kapuly da birlik olarak ülkenin edebiyat çevirisi alanında uzmanlaşmış 19 genç şairin söz konusu projeye katılımını sağladıklarını ifade etti.

Kapuly, ülkesinde Yunus Emre şiirlerinin daha önceki yıllarda tanınmış şairler tarafından çevrildiğini anımsatarak, “Bu kez Yunus’un şiirlerinde gençlerin bakış açısını görmek istedik.” dedi.

Detaylar

Tarih:
31 Aralık 2021

Mekan

Nursultan, Kazakistan
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.