Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Yunus Emre, Ölümünün 700. Yılında Viyana’da Anıldı

1 Ekim 2021

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yunus Emre için çok özel bir anma programı düzenlendi. Viyana Yunus Emre Enstitüsü, 28 Eylül 2021 Salı günü Viyana Türkenschanz Park’ta bulunan Yunus Emre Çeşmesi önünde büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’yi vefatının 700. yılında “Yunus Emre’yi Anma Konseri” ile yâd etti.

Programda, Yunus Emre’nin yüzyıllardır dilden dile, gönülden gönüle dolaşan şiirlerinin, Türk musikisi formlarıyla bestelenmiş hâlleri açık hava konserinde dinleyici ile buluştu.

Konsere T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, AGİT Daimî Temsilcisi Büyükelçi Hatun Demirer, Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, Viyana 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek’in yanı sıra birçok davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdiresi Ayşe Yorulmaz, böyle bir konseri organize etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yorulmaz, programda şöyle konuştu: “Bugün Enstitümüzün de ismini aldığı büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz konserin bizler için farklı bir önemi var. Yunus Emre yaşamı boyunca insan, doğa sevgisi, hoşgörü, barış ve kardeşlik konularını ele alarak kendi duru dili ile halka seslendi. Biz de bu sesin bir parçası olduğumuz için gururlu ve mutluyuz.”

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞUN SEMBOLLERİNDEN

Yorulmaz’dan sonra sözü alan T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Yunus Emre Çeşme’sinin tarihî önemine değindi. 1991’de Türkiye tarafından yapılan Yunus Emre Çeşmesi’nin iki ülke arasındaki dostluğun önemli sembollerinden olduğunu söyleyen Ceyhun, bu sembolün gelecek nesillere taşınması ve korunmasının önemine işaret etti.

Yoğun ilgi ile karşılanan konserde tamamı Yunus Emre’nin şiirlerinden oluşan eserler icra edildi.

Detaylar

Tarih:
1 Ekim 2021
Etkinlik Kategori:

Mekan

Viyana,Avusturya
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.