Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Üsküp’te Yunus Emre Temalı Sergi ve Konser

29 Temmuz 2021

 

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında 29 Temmuz 2021 tarihinde “Yunus Emre Gel Gör Beni” sergisi ve Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen eserlerle icra edilen “Bizim Yunus” konseri düzenlendi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Ankara Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü anısına düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasetçiler ve diğer davetliler katıldı.

“YUNUS BİZE SESLENİYOR”

Enstitü Müdürü Kula, konuşmasında Yunus Emre’yi anlatırken iki farklı unsuru ele aldıklarını ifade etti. Yunus Emre’nin, düzenlenen sergi ve şiirleriyle bestelenen kıymetli eserlerin icrasıyla aslında hepimize seslendiğini dile getiren Kula, “O, her zaman bizlere sesini iletiyor ama biz araya bazı aracılar koyup onu güzelliklerle tekrardan yansıtmak istiyoruz.” dedi.

Balkanlar’ın Yunus Emre’ye çok yakın topraklar olduğunu dile getiren Kula, aslında Yunus Emre’nin 700 yıldır Balkanlar’da seslenmeye devam ettiğini vurguladı.

“YUNUS EMRE BÜYÜK BİR MİRAS BIRAKTI”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov da dünya dili olan Türkçeye hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Kaseinov, “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamındaki kutlamaların manevi hazinenin genişlemesi için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Kaseinov, “İlim, irfan ve hikmet ehli bizim Yunus, kadim Anadolu toprakları başta olmak üzere tüm Türk dünyasında büyük bir miras ve silinmez izler bırakmıştır. Asırlardır dilden dile, gönülden gönüle aktarılan şiirleriyle yüreklerimizde taht kurmuştur.” diye konuştu.

Yunus Emre’nin “Gel Gör Beni” sergisinin dünyanın farklı bölgelerinde sergilendiğine işaret eden Kaseinov, programın Yunus Emre’nin evrensel mesajlarının yeniden hatırlanmasına ve onun felsefesiyle bütünleşmesine vesile olacağını vurguladı.

Program kapsamında Abbaz Yahya ve orkestrası ile Muhsin Süleyman gibi sanatçılar tarafından Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen eserler icra edildi.

 

Detaylar

Tarih:
29 Temmuz 2021
Etkinlik Kategori:
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.