Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Selam Olsun

1 Eylül 2021 - 30 Eylül 2021

Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümü münasebetiyle 2021 yılının UNESCO tarafından “Yunus Emre Yılı” ve Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak anılması kararına ilişkin Yunus Emre Enstitüsü, bu kapsamda düzenlediği “Selam Olsun” projesi ile Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek,  Macaristan ve Romanya’da bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinliklerde, Yunus Emre’nin evrensel ve insanlığa dair mesajlarını içeren seçilmiş şiirleri seslendirilirken tiyatro sanatçıları tarafından öğrencilere yönelik animasyon gösterileri ve geleneksel Türk tiyatrosundan Karagöz-Hacivat canlı performans olarak sergilendi.  Düzenlenen ebru atölyelerinde de bu sanatı tecrübe etme fırsatı bulan miniklerin ortaya koyduğu ürünlerle Yunus Emre’nin “4 Kapı 40 Makam” felsefesinden yola çıkılarak hazırlanan yapbozlar çocuklara hediye edildi. Tiyatro performansı ve Türk el sanatları örneklerinin yanı sıra, Türk dünyasının ozanı, Yunus Emre ilahilerini Orta Asya müziği ile birleştiren Arslanbek Sultanbekov misafirlere eşsiz bir müzik şöleni sundu.

 

Türk kültür ve sanat öğelerini sahne performanslarıyla Balkan ülkelerinde farklı bölge halkları ile buluşturan projede Enstitü, adını ve ruhunu temsil ettiği Yunus Emre’nin kucaklayıcı görüşünü yansıtmayı ortak tarih paylaşılan coğrafyalarda kültürlerarası diyaloğu pekiştirmeyi, yılın anlam ve önemini yansıtmayı amaçladı.

 

Detaylar

Başlangıç:
1 Eylül 2021
Bitiş:
30 Eylül 2021
Etkinlik Kategori:

Mekan

Macaristan
Hungary + Google Haritalar
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.