Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Saraybosna’daki Çocuk Şenliğinde Yunus Emre anıldı

12 Mayıs 2021

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Çocuk Şenliği Programı” korona virüs önlemleri çerçevesinde çevirim içi olarak gerçekleştirildi. Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı anma etkinlikleri kapsamında bu yılki programda Yunus Emre temalı yarışmalara da yer verildi. Bosna Hersek’te Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2011-2012 eğitim öğretim yılından beri sürdürülen “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek devlet okullarında Türkçe öğrenen öğrencilerin bir araya geldiği Çocuk Şenliği programında 6500 öğrenci online ortamda buluştular ve Yunus Emre yılı dolayısıyla Türkçe öğrenen öğrenciler Yunus Emre’nin şiirlerini, ilahilerini söyleyerek performans gösterdiler. Bosna Hersek genelinde düzenlenen “Yunus Emre ve Ayvaz Dede” resim yarışması, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Yunus Emre ve Hoşgörü” temalı kompozisyon yarışmasının sonuçları da programda ilan edildi.

“ÇOCUKLAR ÖZGÜR, KİŞİLİKLİ VE DÜŞÜNEN İNSANLAR OLMALI” 

Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Naida Hota Muminoviç çocuklarımızın geleceğimiz olduğunu, özgür, kişilikli, düşünen insanlar olmaları için onlara destek olmamız ve sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı. Kendilerini, vatanlarını, hatta dünyamızı etkileyecek, kısa vadeli ve uzun vadeli kararlar alacak olan çocuklarımızın kalplerine sevgi ve azim tohumlarını ekmemiz, 21. yüzyılın getirdiği zoruklarla baş edebilecekleri bilgi ve becerileri aktarmamızın önemini dile getirdi.

“TÜRKÇEYİ SEÇMELİ DERS OLARAK SEÇEN ÇOCUK SAYISI ARTIYOR”

Zenica – Doboy  Kantonu Eğitim Bakanı Prof. Dr. Spahija Kozliç konuşmasının başında göreve yeni başlayan T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’e hayırlı olsun dileklerini iletti. Türkiye’ye koronovirüs salgınıyla ilgili olarak gönderdiği yardımlar için teşekkür ederek salgın sonrasında ise iki ülke arasındaki ortak eğitim faaliyetlerinin aynı şekilde devam edeceğini belirtti. Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe öğretimi konusunda yaptığı faaliyetlerin önemini vurgulayarak Türkçeyi seçmeli ders olarak seçen çocukların sayısının arttığının altını çizdi. Tüm çocukların bayramını kutlayarak konuşmasını bitirdi.

T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ise bu yoğun faaliyetlerin, bu yoğun çalışmaların durmayacağını ve kaldıkları yerden aynı hızla, aynı inançla devam edeceklerini vurguladı.

ÜNLÜ FUTBOLCULARDAN ÇOCUKLARA MESAJ

Bosna Hersek’in ünlü isimlerinden futbolcular Edin Dzeko, Edin Vişça ve Miralem Pjaniç Türkçe öğrenen öğrenciler için video mesajlaını gönderdiler. Programa katılan diğer bir ünlü isim müzisyen Latif Moçeviç ise şarkılarıyla programa renk kattı.

RESİM, TÜRKÇE ŞİİR, TEKERLEME, VİDEO VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI

9. Çocuk Şenliği, Tercihim Türkçe projesi kapsamında Türkçe öğrenen öğrencilerin çeşitli sunumlarıyla devam etti. Programda aynı zamanda Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Resim Yarışması, Zenitsa Belediyesi Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Zavidovići Belediyesi Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Türkçede Tekerlemeler” yarışması, Saraybosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Tuzla Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Video” yarışması, Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Bosna Hersek genelinde düzenlenen “Yunus Emre ve Ayvaz Dede” resim yarışması, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Yunus Emre ve Hoşgörü” temalı kompozisyon yarışmasının sonuçları da ilan edildi.

Detaylar

Tarih:
12 Mayıs 2021
Etkinlik Kategori:
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.