Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Romanya’da Yunus Emre Etkinliği

28 Eylül 2021

T.C. Bükreş Büyükelçiliği himayesinde 28 Eylül 2021 Salı günü Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonuyla “Gelin Tanış Olalım” etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe katılan misafirlere geleneksel Türk sporu, giysileri, mutfağı ve sanatları tanıtıldı. Programa Romanya’da görev yapan yabancı diplomatlar, askerî ataşeler ve eşleri katıldı.

TÜRK KÜLTÜR-SANATIYLA DOLU BİR ETKİNLİK

T.C. Bükreş Büyükelçiliği rezidansında gerçekleştirilen faaliyette katılımcılara ebru sanatçısı Rodica Parvan, Türk okçuluğu eğitmenleri Cesar Ghioca ve Claudiu Lucian Oros uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgiler aktardı.  Adını Osmanlı İmparatorluğu döneminde Eflak’ta doğan besteci, müzikolog ve Rumen dilinde şiirler yazan sanatçı Anton Pan’dan alan müzik grubunun üyesi, kanun sanatçısı Constantin Raileanu da misafirlere müzik ziyafeti sundu.

Türk lokumuyla karşılanan konuklar, Türkiye’nin yöresel kıyafetlerini inceleyip giyme imkânını elde etti. Ebru sanatçısı Parvan ile birlikte kendi ebrularını yapan misafirler, okçuluk eğitmenleri gözetiminde ok atmayı deneyimlediler. Ayrıca eşsiz Türk müziği eşliğinde birbirinden lezzetli Türk yemeklerinin tadına baktılar.

“YUNUS EMRE’NİN HOŞGÖRÜ ANLAYIŞINI DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ”

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Mustafa Yıldız etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kadim ve zengin Türk kültürünü tanıtmanın gururunu yaşıyoruz. Romanya’da yerli ve yabancıların Türk kültürüne ilgisi, Türkçeyi öğrenmek istemesi bizi şevke getiren en büyük etken. Düzenlediğimiz kurslarda ve etkinliklerde bu ilgiye şahit oluyoruz. Bunu görerek Yunus Emre’nin hoşgörü anlayışını yurt dışına taşıyabilmek, yabancılara tanıtabilmek için yoğun katılımlı pek çok organizasyon yapıyoruz.”

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe ve ebru sanatı kurslarının yanı sıra yakında Türk okçuluğu kursunu da başlatacak.

Detaylar

Tarih:
28 Eylül 2021
Etkinlik Kategori:
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.