Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Meksika’da Yunus Emre Konseri

23 Ekim 2021

Yunus Emre Enstitüsü, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi kapsamında dünyanın farklı yerlerinde düzenlediği etkinliklerin bir yenisini Meksika’da “Yunus’un Nefesi” konseri ile gerçekleştirdi.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından 23 Ekim 2021 tarihinde Meksiko’da Angela Peralta Konser Salonu’nda düzenlenen konserde Meksikalı sanatçılar eşliğinde Türkçe şarkılar ve Yunus Emre ilahileri seslendirildi.

Türkiye’yi kültürel diplomasi alanında temsil eden Yunus Emre Enstitüsünün T.C. Meksika Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlediği “Yunus’un Nefesi Meksika’da” konserine Meksikalılar büyük ilgi gösterdi. Konsere çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve Türkiye’nin Meksika’da bulunan kurumsal yöneticileri katıldı.

Meksikalı müzisyenler tarafından 15 eserin Türkçe ve İspanyolca seslendirildiği konsere video konferans aracılığıyla katılan Türk sanatçılar da şarkılarıyla izleyicilerden büyük alkış aldı.

TÜRK SANATÇILARIN ESERLERİ DE İCRA EDİLDİ

Konserde Meksikalı sanatçılar, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Orhan Gencebay, Haluk Levent, Tarkan, Candan Erçetin, Barış Manço ve Şükriye Tutkun’un eserlerini Meksikalı müzikseverlerin beğenisine sundu.

Meksikalı müzisyen Lubella Gauna, Diriliş Ertuğrul dizisinin müziğini kemanıyla yorumladı.

“YUNUS BİZLERE 72 MİLLETE BİR GÖZLE BAKMAYI ÖĞÜTLER”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konserdeki katılımcılara video konferans yoluyla mesaj göndererek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türk halkının sevgi ile selamlarını konser alanında bulunan katılımcılarla paylaştı.

Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı olması sebebiyle 2021 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edildiğine vurgu yapan Ersoy, Yunus Emre’nin sevgi ve hoşgörü üzerine kurulu olan felsefesini tüm dünyada duyurmak üzere harekete geçtiklerini söyledi.

Ersoy’un Yunus Emre’den sözler paylaşarak devam ettiği konuşmasında, “Yunus, bizlere 72 millete bir gözle bakmayı öğütler. Yani bütün insanlığa ön yargısız, ayrımsız, ötekileştirmeden bakmak gerektiğini anlatır. Bunun yolunu ise ‘Yaratılanı hoş gördük, Yaradan’dan ötürü’ diyerek bizlere gösterir.” dedi.

Ersoy, Meksikalı yetkililere, halkına ve sanatçılara teşekkür ederek, sözlerini Yunus Emre’den dörtlük okuyarak tamamladı.

“YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ EKİBİ BURADA ÇOK GÜZEL İŞLER YAPTI”

T.C. Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, konsere ilişkin yaptığı açıklamada, etkinliğe Meksikalı müzikseverlerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Söylemez, Meksika’da da Yunus Emre Enstitüsü kuracaklarını belirterek, “Öncelikle çok heyecanlı olduğumuzu söylemek isterim. Tabii açılış yapmadan önce insanları bir araya getirecek ve heyecanlandıracak bir faaliyet yapmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Türk müziğini, Meksika sokak sanatçılarıyla birlikte Meksiko’nun en çok bilinen alanında icra ettiklerini dile getiren Söylemez, “Yunus Emre Enstitüsü ekibi burada çok güzel işler yaptı. Müthiş bir katılım oldu. Hava harikaydı, performanslar süperdi. Çok güzel bir etkinlik oldu.” dedi.

“KONSER BEKLENTİLERİMİZİN ÇOK ÖTESİNDE OLDU”

Meksika Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Salih Gültekin, Meksika’da ilk faaliyetlerini gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade ederek, çok renkli bir organizasyona imza attıklarını söyledi.

Konser sonunda katılımcılardan muhteşem tepkiler aldıklarını kaydeden Gültekin, “Meksikalı sanatçılar Türk şarkıları söyledi, Türk sanatçılardan da Meksika eserlerini seslendirenler oldu. Bu konser beklentilerimizin çok ötesinde ve harika oldu.” şeklinde konuştu.

Yunus Emre Enstitüsünü temsilen etkinlikte konuşma yapan Yunus Emre Enstitüsü Denetleme Kurulu Üyesi ve 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konsere gösterdikleri ilgi için Meksikalı müzikseverlere teşekkür etti.

Meksikalı genç müzisyenler de kendilerine sunulan konser fırsatı nedeniyle Yunus Emre Enstitüsüne ve Türkiye’ye müteşekkir olduklarını dile getirdi.

“BANA UNUTULMAZ BİR HEYECAN YAŞATTI”

Müzisyen Alejandra Nefertiti Ramon Franco, böyle anlamlı bir etkinliğe katılmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, “Bana muhteşem bir deneyim sağlamasının yanı sıra unutulmaz bir heyecan yaşattı.” diye konuştu.

Kemanıyla Diriliş Ertuğrul dizisinin müziğini seslendiren Meksikalı müzisyen Lubella Gauna, Türk müziğinin Meksika’da tanınmasının kendisini mutlu ettiğine dikkati çekerek, “Dinlemekten büyük keyif aldığım Ertuğrul dizisinin müziğini çalmaktan ötürü çok mutluyum. Gerçekten çok güzel bir konser oldu.” ifadesini kullandı.

Müzisyen Cleila Jania,  T.C. Meksika Büyükelçiliği sayesinde bu konserde şarkı söyleme imkânı bulduğunu belirterek, “Seslendirdiğim şarkıyı çok sevdim. Bu organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

DİNLEYİCİLERE ÖZEL HEDİYELER

Konser sonunda, Türk Hava Yolları tarafından çekilişle bir kişiye Meksika-İstanbul gidiş-dönüş bileti hediye edildi. Ayrıca Türk kültürünü anlatan hediyelerin de takdim edildiği konserde, 15 kişi kurayla 1 ay hızlandırılmış çevrim içi Türkçe kursuna katılmaya hak kazandı.

Detaylar

Tarih:
23 Ekim 2021
Etkinlik Kategori:
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.