Skip to content Skip to footer
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Jordan’da Selam Olsun Projesi

5 Eylül 2021

Jordan’da Selam Olsun Projesi

UNESCO’nun 12-27 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 40. Genel Konferansı’nda, 40 C/15 sayılı belgesi çerçevesinde alınan karar gereğince, “Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü” 2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınmıştır. T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan Genelgeyle de Yunus Emre’nin hem beşeriyete ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının “Bizim Yunus” olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt genelinde ve yurt dışında çeşitli faaliyetler tertiplenmesine karar verilmiştir.

 

Aynı Genelgede; yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceği, gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderlerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacağı da düzenlenmiştir.

Tüm bu süreçlerin takibi noktasında sekretarya görevi ise Yunus Emre Enstitüsüne verilmiştir. Adını ünlü Türk mutasavvıfı Yunus Emre’den alan Enstitümüz, 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı için bünyesinde birtakım çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmalar arasında Selam Olsun Projesi de yer almaktadır. Bahsi geçen proje kapsamında Karadağ, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Macaristan ve Romanya’da bir dizi etkinlik gerçekleştirilecektir.

05 Eylül 2021 tarihinde, Tiran’daki Jordan Misja Güzel Sanatlar Lisesi’nin “Tonin Harapi” Konser Salonunda gerçekleşen programa halk büyük ilgi gösterdi.

 

Detaylar

Tarih:
5 Eylül 2021

Mekan

Tiran, Arnavutluk
Albania
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.
Yunus Emre ve Türkçe yılı ile ilgili açıklayıcı tüm bilgileri üretilecek tüm materyalleri sitemizden temin edebilirsiniz.